Skrzydłokwiat znany też jako kwiat księżycowy oraz lilia pokoju liczy 50 gatunków. Jeden z nich został nazwany na cześć niemieckiego botanika Gustava Wallisa. Pierwotnie występował w Kolumbii i Wenezueli, a dziś jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych o dużych ciemnozielonych, szpiczastych liściach i pięknych białych kwiatach, które pozostają dekoracyjne na roślinie przez okres ok. 2 miesięcy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skrzydłokwiat znalazł się wśród kilkunastu najlepszych roślin oczyszczających powietrze wyróżnionych przez NASA. Badania wykazały iż bardzo dobrze usuwa on z naszych pomieszczeń szkodliwe dla zdrowia Lotne Związki Organiczne (LZO) emitowane przez farby, kleje czy lakiery (takie jak benzen, trichloroeten, ksylen, formaldehyd, amoniak)

 

Uprawa i Pielęgnacja

 

Idealna temperatura dla skrzydłokwiatu to 18- 25°C utrzymująca się przez cały rok. Skrzydłokwiat lubi wilgotne powietrze, więc warto go zraszać.. Latem należy podlewać 2-3 razy w tygodniu a zimą można ograniczyć się do 1 razu. Najlepsze miejsce dla niego to półcień bez bezpośredniego słońca.

Młode okazy warto przesadzać co rok (najlepiej w marcu) do większej doniczki. Jeśli kwiat się rozrósł można go podzielić i przesadzić do nowych doniczek. Starsze skrzydłokwiaty wystarczy przesadzać co 2 - 3 lata.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skrzydłokwiat choroby

Najczęstszym zmartwieniem posiadaczy skrzydłokwiatów są:

  • przedwczesne usychanie liści czego powodem jest zbyt suche powietrze. Wówczas należy wspomóc roślinę zraszając zraszając jej liście.
  • Suche powietrze sprzyja również rozwojowi przędziorków - na liściach pojawiają się mozaikowate żółte plamy na liściach. Pomaga zachowanie odpowiedniej wilgoci i zastosowanie preparatów przędziorkobójczych.
  • plamistość liści skrzydłokwiatu (więdnięcie dolnych liści, na liściach ciemnobrązowe plamy z jasną obwódką) oraz pierścieniowa plamistość liści (na liściach występują wodniste, jasnobrązowe, okrągłe plamy, które z czasem mogą się wykruszać). Skuteczne w walce będą biopreparaty oferowane w kwiaciarniach i hurtowniach kwiatowych.  

 

 

Skrzydłokwiat odmiany

Wszystkie odmiany są podobne, ale różnią się wielkością.

  • Niskie dorastają do kilkunastu centymetrów: np. odmiany Mauna Loa,Yess.
  • Średnie mają ok 40 cm wysokości np. odmiana Chopin, Cissy
  • Wysokie (70 – 150 cm):np. odmiany Sweet Chico, Sensation, Jumbo
  • Pachnąca odmiana Sweet Paco ma kwiaty pachnące o poranku

 

Skrzydłokwiat - w walce ze smogiem

m:   moonstera@moonstera.com

t:     571 397 418

a:    Ul. Rubież 46/C5 113, 61-612 Poznań

moonstera